Tapu ve Sıkça Sorulan Sorular

TAPU HAKKINDA

TAPU, gayrimenkul üzerinde mülkiyet haklarına sahip olduğunuzu gösteren resmi bir belgedir. Sahibinin tam adı ve fotoğrafı ile varlık hakkında ayrıntılı bilgi bu belgede görünür.

TAPU'nun alt kısmındaki orta kısımda bir damga ile mühürlenmesi ve bu bölümün bir TAPU görevlisi tarafından imzalanması gerekir.
Tüm sahiplerin resmi TAPU'nun sağ üst kısmına eklenmeli, bir damga ile mühürlenmeli ve TAPU memuru tarafından imzalanmalıdır.
Bir mülkün bir kişiye ait olup olmadığı, TAPU'da görünen resimler ve isimler aracılığıyla kontrol edilebilir. TAPU bir Xerox kopyasıysa, noter tarafından onaylandığından emin olun.
Aksi takdirde, size sahte bir TAPU verilmiş olabilir. İsimlerle ilgili olarak, satıcıların kimlik kartlarını isteyebilir ve TAPU'yu kimlikler ile kimlik açısından karşılaştırabilirsiniz.
Sahip olduğunuzu düşündüğünüze sahip olduğunuzdan emin olmak için Tapu'nuzu kontrol etmek çok akıllıca olacaktır. Satın almadan önce kontrol edin ve ayrıca Tapu'nuzu aldığınızda kontrol edin, Her şeyin ne anlama gelebileceğinden tam olarak emin değilseniz:

Bir TAPU üzerindeki terimlerin anlamı:
Terim: Anlamı
Ana Gayrimenkulun: Ana arazinin tanımı, yeri ve kadastro koordinatları
İli: Şehir
Ilçesi: Kasaba
Mahallesi: İlçe
Köyü: Köy
Sokağı: sokak
Mevkii: Bölge
Pafta No: Sayfa numarası
Ada No: Arsa / blok numarası
Parsel No: Parsel numarası
Niteligi: Özellik (ister inşaat arazisi, boş arazi veya ekili arazi olsun ...)
Yüzölçümü: Arazinin alanı / büyüklüğü (aşağıdaki üç çap için gösterilen rakamların toplamı ana arazinin toplam büyüklüğünü toplamalıdır)
Kat Mülkiyeti: Kullanıma hazır bağımsız birimin mülkiyeti (ana arazide inşa edilmiş daire, ev, ofis vb.)
Kat İrtifakı: Henüz kullanıma hazır olmayan bağımsız birimin mülkiyeti (devam etmekte olan bir geliştirme / inşaat işi veya belediyeden kullanım izninin henüz toplanmamış olması nedeniyle)
Devre Mülk: Kesirli / zamanlı mülkiyet (bağımsız birim sadece bir yılın belirli bir dönemine aittir)
Bağimsiz Bölüm: Ana Karada bulunan Bağımsız Birim (konut, konut vb. Kullanım amaçlı mülk) hakkında bilgi
Satis Bedeli: Mülkün fiili alım fiyatı (Bu bölümde fiili tutarın yazıldığından emin olun. Aksi takdirde, kara para aklama ile suçlanmak ve / veya vergi nedeniyle ciddi mali cezalara maruz kalmak da dahil olmak üzere çok ciddi yasal sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu tutarı satıcıya tam olarak ödediğinizi gerekçelendirmek için lütfen belgeleri toplamayı unutmayın.
Arsa Payi: Arazi payı (arazinin hangi oranının bağımsız birime ait olduğu)
Blok No: Blok (Bina, Konak, Pansiyon, Mahkeme, Ev) Sayı
Kat No: Kat Sayısı
Bağimsiz Blm No: Bağımsız Birim Numarası
Edinme Sebebi: Mülkün edinilmesinin nedeni (Mülkün kime satıldığı ve ilgili diğer açıklamalar)
Sahibi: Mevcut sahip (ler) in adları
(Birden fazla kişi aynı mülke sahip olabilir. Bu durumda hisseleri bu bölümde gösterilecektir. Hisse senetleri ana arazinin oranı ile gösterilmiştir.
Örneğin, kompleksin dayandığı ana arazinin 10/456'sına sahip olan bir dairenin ve dairenin% 20, 30'luk payları olan AB, CD ve EF adlı üç kişiye ait olduğunu varsayalım. % ve% 50'dir. Daha sonra bu isimler ve hisseleri TAPU'da aşağıdaki gibi gösterilir:
AB: ab: 2/456 hisse,
CD: cd: 3/456 hisse,
EF: ef: 5/456 hisse,
burada hisse kelimesi paylaşım anlamına gelir ve ab, cd ve ef bu kişilerin babalarının isimleridir)

F.A.Q.

Yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye'de nereden satın alabilir?
Mülkiyet hakkı veya arsa, mülkün yerel bölgede olması kaydıyla, yukarıda listelenen yabancı uyruklu kişiler tarafından bir Türk vatandaşı veya başka bir yabancıdan satın alınabilir.

Hangi belgelere ihtiyacım olacak?
Türkiye'de mülk satın almak için ihtiyacınız olan tek belge pasaportunuzdur.

Satın alma işlemimi finanse etmek için Türkiye'de ipotek alabilir miyim?
Evet, Yabancı Uyruklular artık satın almak istedikleri mülke bağlı olarak ipotek veya diğer finansal borçlar için uygun durumdalar. Daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Satın alma işlemim için nasıl ödeme yapacağım?
Çoğu müşteri, Türkiye'ye seyahat etmeden önce banka veya finans şirketi aracılığıyla finansman düzenlemekte veya eve döner dönmez düzenlemektedir.

Türkiye'de bir banka hesabı açmam gerekir mi?
Hayır, parayı doğrudan satıcının hesabına evinizden bankanızdan aktarabileceğiniz için yapmanız gerekmez. Bununla birlikte, çoğu insan açık hesaplar yapar, böylece seyahatten önce fonlar transfer edilebilir ve böylece sözleşmenin tamamlanması için fonlar kullanılabilir ve faydalı faturalar ödemek için doğrudan borçlarınızı ayarlayabilmeniz yararlıdır. Bir hesap açmak isterseniz size yardımcı olacağız.

Bir mülk sahibi olarak Türkiye'de Vergi için kayıt olmam gerekiyor mu?
Evet, ama bu size yol gösterebileceğimiz çok basit bir prosedür

Türkiye'de ev ve içerik sigortası alabilir miyim?
Evet, birçok tanınmış uluslararası sigorta şirketi ve yerel Türk şirketi bina ve içerik sigortası sunmaktadır. Deprem Sigortası artık Türkiye'de zorunludur ve kolay ulaşılabilir bir işlemdir.

Gaz, Elektrik ve Telefon Hizmet Hizmetlerini nasıl kuracağım?
Satın alma sürecinin bir parçası olarak bunu yapmanıza yardımcı olacağız. Bir kerelik kurulum maliyetleri vardır - Telefon Hatları şu anda vatandaş olmayan kişilere sunulmamaktadır, ancak Kullandıkça Öde Kartlı cep telefonları kullanıma hazırdır.

Türkiye'de olmadığımda ve mülkün kiralanması durumunda bu faturaları nasıl ödeyeceğim?
Bir banka hesabı açmanız için size rehberlik edeceğiz ve ülkede olmasanız bile tüm faturalarınızın ödenmesi için otomatik ödeme yapmanız gerekiyor.

Türkiye'de uydu TV var mı?
Evet, Avrupa TV kanallarını izlemek için Türkiye'de çok çeşitli uydu TV hizmetleri bulunmaktadır.

Mülkümü uzun vadeli veya kısa vadeli olarak kiralayabilecek miyim ve eğer öyleyse kiralama için ne almayı bekleyebilirim?
Türkiye, Avrupalılar için giderek daha popüler bir destinasyondur ve tatil köyleri yaz aylarında Türk turistler arasında da popülerdir. Uzun Süreli Kiralamalar normalde 6 aylık veya 1 Yıllık bazda yapılır. 6 aylık kiralamalar normalde sadece yaz ayları için geçerlidir, bu nedenle mülkünüzü kullanmak istiyorsanız uzun vadeli seçenekler mümkün olmaz. Mülkler ayrıca günlük ve haftalık olarak da çıkarılabilir. Fiyatlar mülke ve yılın zamanına bağlıdır.

Mülkümü Türkiye'de satmak istersem herhangi bir kısıtlama var mı ve maliyeti nedir?
Satış maliyetleri, satış vergisi, yerel belgeler ve yasal ücretlerden oluşan yaklaşık% 5 olacaktır. Mülkiyet kısıtlama olmaksızın Türklere veya yabancı uyruklu kişilere satılabilir. Yasa değişikliği nedeniyle (32 Ağustos 1989 sayılı Karar) lira dönüştürülebilir olduğundan, bir mülkün satış gelirleri hangi para birimine dönüştürülürse sonradan seçtiğiniz herhangi bir ülkeye aktarılabilir.

Türkiye'deki tıbbi ve diş bakım tesisleri nelerdir?
Türkiye'nin hem kamu hem de özel tesisleri mevcuttur. Özel tesisler çok yüksek bir standarda sahiptir ve maliyetler diğer Avrupa ülkelerinden yaklaşık% 40-50 daha ucuzdur.

Türkiye'de özel sağlık sigortası alabilir miyiz?
Evet, Özel Sağlık sigortası Türkiye'de mevcuttur ve maliyetler yine evde olduğundan çok daha ucuzdur. 3 ay veya daha kısa bir süre Türkiye'ye seyahat eden ve evde özel sağlık sigortası olan bireyler karşılanmalıdır, ancak seyahat etmeden önce lütfen bunu Sigortacınızla kontrol edin. Türkiye'de daha uzun zaman geçirmek veya emekli olmak isteyenler için, şu anda VHI ile sunulan veya Türkiye'de bir Sigortacı tarafından kapsanan Global Politikayı keşfetmenizi tavsiye ederiz.

Mülkümü yararlanıcılarıma sunabilir miyim?
Bir Türk Vasiyeti yapabilir ve mülkünüzü faydalanıcılarınıza bırakabilirsiniz, ancak vasiyet etmezseniz, tüm mülkler bir sonraki akrabanıza gider.

Türkiye'de mülkümü sattığımda / sattığımda sermaye kazancı vergisi veya başka vergiler var mı?
Bir mülkün satışından elde edilen sermaye kazançları, sahibi bir Şirket ise Türkiye'de vergilendirilebilir. Bir yıl boyunca mülk sahibi olmaları şartıyla bireylerin sermaye kazancı ödemek zorunda değildir. Normal ikamet yeriniz İngiltere ise ve normal bir vergi sakini olarak kategorize edildiyseniz, İngiltere'de sermaye kazançları vergilendirilebilir. Belirli bir ülke ile çifte vergilendirme anlaşması mevcut değilse, Birleşik Krallık Vergi Yasalarında, belirli gelir türleri (örneğin temettüler ve faiz) bakımından diğer ülkede ödenen vergi için İngiltere vergisine karşı tek taraflı kredi tahsisine izin veren hükümler vardır. Arjantin, Türkiye ve Ukrayna ile yeni Vergilendirme anlaşmaları müzakere aşamasındadır. Mülkünüzü satmadan önce bu konuda İngiltere'deki bir vergi uzmanına danışmanızı öneririz.

Evcil hayvanımı Türkiye'ye getirebilir miyim?
Evet, şu anda seyahatten en fazla 15 gün önce menşe belgesi ve sağlık sertifikası alarak bir kedi, bir köpek, bir kuş veya on balık getirebilirsiniz. Havayolu şirketlerine, uçuşlarınızı rezerve ederken yanınızda bir evcil hayvan getirme niyetinizi bildirmeleri gerekecektir. Ancak, Türkiye'den dönüyorsanız evcil hayvanların karantinaya alınacağını lütfen unutmayın.

Türkiye'de mülk satın alırken hangi yasal temsilciliğe sahip olmalıyım?
Türk Hukukuna göre, Tapu Sicil Memurluğu tarafından verilen tüm belgeler kendi başına yasal olarak bağlayıcı olduğundan, Türkiye'de bir mülk satın alırken veya satarken herhangi bir yasal temsil gerekli değildir. Gold Sun mülkleri, satın alma ve satış sürecinin tamamını sizin adınıza yönetecektir, ancak bazı kişiler yasal olarak temsil edildiklerinde kendilerini daha rahat hissederler.